Boyacı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evimizin ya da işyerlerimiz zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz önemli mekanlar, mobilyalarımızdan dekoratif öğelere kadar eşyalarımızı alırken özen gösteriyoruz. Mekanların atmosferini belirleyen en önemli unsulardan biri de hiç şüphesiz duvarlarda kullanılan boyanın rengi, kalitesi ve doğru uygulanması. Eşyaların boya ile uyumundan duvarların tipine ve boyutuna kadar bir çok farklı etmeni göz önünde bulundurarak seçtiğimiz boya türü ve renginin istediğimiz sonucu vermesi için özenle uygulanması ve kusursuz tamamlanması gerekiyor. Kullanılan boyanın türünden boya uygulamasının yapılacağı duvara kadar birçok etmenin önemli olduğu boya badana işlemi usta boyacıların elinden çıktığında çok daha güzel ve istenilen sonucu veriyor. Peki bu kadar önemli bir işlemi gerçekleştirmek için duvarlarımızı emanet edeceğimiz boyacı ustalarını seçerken nelere dikkat ediyoruz ya da dikkat etmeliyiz? Tüm bu soruların cevabını sizler için derledik.

Profesyonel Yaklaşım

Öncelikle boyama işleminin yapılacağı duvara ölçümlerin en doğru şekilde yapılmasından duvardaki kusur ya da hataların tespitine kadar profesyonel şekilde incelenmeli ve boyama işlemi başlamadan gereksinimler belirlenmeli. Bu sayede hangi tür boyanın boyanacak duvar tipine uygun olduğu tespit edilip daha sonra ortaya çıkacak tatsız sürprizlerin önüne geçmek için gerekli işlemlerin yapılması gerekiyor. Son dönemlerde popüler olan bir çok boya uzun yıllar dayanıklı olup temizlenebilir yapıda da oldukları için doğru şekilde uygulanması bizlerin yıllar boyunca keyifli şekilde kullanmamıza olanak sağlar. Bu nedenle seçilen boya ustasının işlem öncesi incelemelerde mevcut projeye ne kadar profesyonel yaklaştığı ve doğru tekniklerle inceleme yaptığı gözlemlenmeli ve en profesyonel tutumda olan boyacı profesyoneli seçilmeli.

Deneyim

Boya işi de bir çok el işi gibi deneyimle şekillenen ve geliştirilen bir iştir. Bu nedenle uzun yıllar boyunca evden ofislere, ofislerden fakrlı iş yerlerine kadar farklı alanlarda deneyim kazanmış boya ustaları evlerinizi ya da işyerlerinizi boyarken çok daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır. Kullanılan boya türünün duvar tipine uygun olması, belli kusurların hangi şekillerde kapatılması gerektiği ve uygulanan boyanın hangi tekniklerle uygulanması gerektiği konusunda bilgili ve deneyimli boyacılar alacağınız sonucun en iyi olmasını sağlarlar. Deneyimsiz boyacılar ile yapılan işlemlerde sonradan karşılaşılan sürprizlerin onarılması daha zor ve zahmetli olacağı için doğru boya ustası ile çalışmak, işin bir defada düzgün şekilde tamamlanmasına olanak sağlar. Bu nedenle çalışacağınız boyacıyı seçerken mutlaka daha önce ne tür projelerde çalıştıklarına, hangi tür boyalarda deneyimli olduklarına, kaç yıldır bu işi yaptıklarına ve mümkünse daha önce yaptıkları işlerin fotoğraflarına bakmak size iyi bir kaynak oluşturacaktır.

İşlem Prosedürleri

Boyama işlemi gerçekleşmeden önce ve işlem sürecinde nasıl bir prosedür izleyeceğini boyacıdan öğrenmeli ve doğru bir yaklaşımda olduğunu anlamalıyız. Duvar üzerinden şişme, çukur vb hatalara yaklaşımını, priz alanları, süpürgelikleri ve benzeri tüm diğer detayları nasıl koruma altına alacağını öğrenmeliyiz. Eşyalı bir ev boyanıyorsa boyama sürecinde nasıl önlemler alınacağını öğrenmeliyiz. Çalışacağımız boyacı ustasının bu tür prosedürlere ne kadar hakim olduğu boyama sürecinde ve sonrasında bizlere çıkacak iş yükünü en aza indirirken boyama işleminin de ne kadar doğru şekilde yapılacağı hakkında bizlere ipucu verir.

Süreç Yönetimi

Hangi boya türünün kullanılacağından hangi rengin duvara uygun olabileceğine kadar profesyonel bilgisi dahilinde boya ustasının doğru yönlendirmeler yapması sizlerin olası yanlışlıklardan kaçınmanızı ve duvarınız için end doğru sonucu almanızda yardımcı olacaktır. Bu nedenle işlem öncesi planama aşamasında kararlar alınırken boyacı ustasının deneyimlerinden ve bilgi birikimlerindne faydalanmak son derece önemli. Bu tarz konularda bilgili ve yardım etmeye açık bir usta boyacı ile anlaşmanız hem dekoratif anlamda hem de fonksiyonel anlamda doğru tercihleri yapmanızı sağlayacaktır.

Şeffaf Fiyatlandırma

Fiyatlandırma konusunda malesef eski üsül yöntemlerle çalışan bir çok boyacı varken yeni yenil usta boyacılar ihtiyaçların en baştan belirlenmesine önem veriyor. Doğru tekniklerle çalışan usta boyacılar keşif yaptıktan sonra kullanılacak boyanın miktarından birim maliyetine, ustaların işlemi ne kadar sürede gerçekleştireceklerinden usta maliyetlerine kadar detaylı şekilde sizlere sunabilirler. Bu sayede hem doğru işlemleri yaparken hem de iş başlamadan her bir kalemin toplam maliyetini öğrenebilirsiniz ve sürpriz maliyetlerden kaçınmış olursunuz. Bu nedenle seçeceğiniz boyacının fiyatlandırma sürecini nasıl yürüttüğüne ekstra özen göstermelisiniz.

TÜM ÜRÜNLER